Canadian Wild Horse Race Association

Canadian Wild

Horse Race

Association

Click here to edit subtitle

Rodeo Draws - 2018 Season 

Smithers Bc  August 23-26th

1. Oj Stowell

2. Al Puhallo 

3. Fraser Bell

4. Jeff Jaarsma

5. Colton Brown

6. Wolf Ellert

Kyle SK August 11-12
1. Jason Loken
2. Austin Henderson
3. Kyle Wik
4. Dallas Medicineshield
5. Virgil Goodeagle
6. Tanner Goodeagle
Sundre Bulls & Wagons August 10-12th
1. Tim Munro 
2. Jordy Waldner
3. Wolf Ellert
4. Joe Goodeagle

Bruce Ab, July 29th, 2018 

1. Tim Munro 
2. Al Puhallo
3. Jason Loken
4. Mark Trabysh
5. Kyle Wik
6. Jordy Waldner
7. Doyal Wasylciw
Rockyford Ab July 28-29th, 2018

Saturday
1. Tim Munro 
2. Al Puhallo
3. Jason Loken
4. Mark Trabysh
5. Kyle Wik

Sunday
1. Dallas Goodeagle
2. Vergil Goodeagle
3. Teddy Holloway

Teepee Creek July 13-15, 2018 


1. Al Puhallo

2. Mark Trabysh

3. Colton Brown

4. Jason Loken 

5.Tim Munro 

6. Stan Newton 

7. Dallas Medicineshield 

8. Kyle Wick

Hairy Hill July 6-7, 2018 


Heat 1

1. Mark Trabysh

2. Jason Loken

3.  Tiim Munro

4. Dallas MedicineShield 

5. Jarin Medicineshield 


Heat 2

1. Tanner Goodeagle 

2. Austin Henderson 

3. Cory Loken

4. Kyle Wick 

5. Doyle Wasylciw

Ponoka Stampede June 27- July 1, 2018 


1. Mark Trabysh

2. Jason Loken

3. Tim Munro 

4. Dallas Medicineshield

5. Jarrin Medicineshield 

6. Kyle Wick

7. Tanner Goodeagle

8. Teddy Holloway 

Williams Lake June 29 -July 2, 2018

1. Al Puhallo 

2. Jordy Waldner 

3. Wolf Elard 

4. Doyle Wasylciw 

5. Fraser Bell

6. Colton Brown

7. Thomasz Shanos (Local Entry)


Princeton SK June 9-10th 2018


1. Al Puhallo

2. Colton Brown

3. Johnathan Orango

Marwayne AB June 8-10th 2018 


1. Jason Loken

2. Mark Trabysh

3. Tim Munro 

4. Tanner Goodeagle

5. Cody Nikolaisen 

6. Jordy Waldner 

Watervalley AB  June 2, 2018 


1. Jason Loken

2. Dallas Medicineshield 

3. Jordy Waldner

4. Tim Munro

5. Nathan Digby 

6. Kyle Wick

Hand Hills Stampede June 2, 2018 


1. Jason Loken 

2. Dallas Medicineshield 

3. Mark Trabysh

4. Tim Munro

5. Kyle Wick

6. Cody Nikolaisen 

Kispiox BC June 2-3  2018 


1. Al Puhallo

2. Matt Verhelst 

3. Fraser Bell

4. Colton Brown  

Leduc AB May 31 - June 3, 2018 


1. Mark Trabysh

2. Jason Loken

3. Cody Nikolaisen 

4. Tanner Goodeagle

Vanderhoof BC April 28-29, 2017 


1. Al Puhallo 

2. Colton Brown

3. Cody Nikolaisen

4. Fraser Bell 

Williams Lake Indoors April 20-22, 2018


1. Cody Nikolaisen

2. Al Puhallo

3. Fraser Bell

4. James Simpson 

Rodeo Draws - 2017 Season

Beechy Sk September 22-23, 2017 


1. Jason Loken

2. Tim Munro

3. Chad Digby

4. Kyle Harstad

5. Brent Mielkie

6. Tanner Goodeagle

Kyle SK August 12-13, 2017


1. Mark Trabysh

2. Jason Loken

3. Austin Henderson

Sundre Bulls & Wagons August 11-13th, 2017


Friday

1. Dan Brown

2. Chad Digby

3. Brad Milne

4. Kyle Wik

5. Tim Munro


Saturday

1. Al Puhallo 

2.Waylon Wasylciw

3. Kyle Harstad

4. Lyn Friesen

5. Tanner Goodeagle

6. Teddy Holloway


Final

8 Teams

Bruce Stampede July 30th, 2017

1. Dan Brown

2. Waylon Wasylciw

3. Austin Henderson

4. Jason Loken

5. Mark Trabysh

6. Al Puhallo

7. Kyle Harstad

RockyFord July 29-30th, 2017 


Saturday 

1. Dan Brown

2. Austin Henderson

3. Jason Loken

4. Mark Trabysh

5. Al Puhallo

6. Kyle Harstad 


Sunday 

1. Rob Johnson

2. Chad Digby

3. Zane Ashbacher

4. Tim Munro

5. Tanner Goodeagle

Hairy Hill Ranch Rodeo 


Heat 1

1. Austin Henderson

2. Dan Brown

3. Chad Digby

4. Tim Munro


Heat 2

1.Mark Trabysh

2. Jason Loken

3. Waylon Wasylciw

4. Kyle Harstad 

Quesnel BC July 14 - 16, 2017


1. Al Puhallo

2. Tyson Belanger

3. Local 

4. Brent Mielke

Teepee Creek Stampede July 14-16, 2017 


1. Mark Trabysh

2. Kyle Harstad

3. Tim Munro

4. Tanner Goodeagle

5. Austin Henderson

6. Local 

7. Local 

Hairy Hill Rodeo July 7 - July 8, 2017


Friday July 7

Heat 1

1. Austin Henderson

2. Mark Trabysh

3. Jason Loken

4. Dan Brown

5. Kyle Harstad

6. Zane Ashbacher


Heat 2

1. Riley Carey

2. Waylon Wasylciw 

3. Tim Munro

4. Al Puhallo

5. Tyson Belanger

6. Brent Mielke


Saturday July 8

Heat 1

1. Austin Henderson

2. Mark Trabysh

3. Jason Loken

4. Dan Brown

5. Kyle Harstad

6. Zane Ashbacher


Heat 2

1. Riley Carey

2. Waylon Wasylciw 

3. Tim Munro

4. Al Puhallo

5. Tyson Belanger

6. Brent Mielke







Ponoka Stampede June 28- July 2, 2017


1. Jason Loken

2. Mark Trabysh

3. Austin Henderson

4. Dan Brown

5. Zane Ashbacher

6. Teddy Holloway

7. Chad Digby

8. Timothy Munro

9. Tanner Goodeagle

10. Kyle Harstad 

Williams Lake Stampede June 29- July 2 2017

1. Waylon Wasylciw 
2. Brent Milkie
3. Al Puhallo
4. Tyson Belanger
5. Dallas Medicineshield
6. Doyle Wasylciw
7. Colton Brown (Local)

Lee Park June 9-11, 2017


1. Austin Henderson

2. Mark Trabysh

3. Waylon Wasylciw

4.Jason Loken 

5. Tim Munro

6. Z. Ashbacher 

Kispiox BC June 3-4, 2017

1. Tyson Belanger
2. Al Puhallo
3. Thomas Shanlos (Local)
4. Colton Brown (Local)

Leduc Ab June 1-4, 2017 


1. Mark Trabysh

2. Waylon Wasylciw

3. Austin Henderson

4. Teddy Holloway

5. Zane Ashbacher

6. Kyle Harstad

Hand Hills AB June 3-4, 2017


Saturday

1. Mark Trabysh

2. Austin Henderson

3. Zane Ashbacher

4. Kyle Harstad


Sunday

1. Tanner Goodeagle

2. Tim Munro

3.Jason Loken

4. Dallas Medicineshield 

Water Valley AB June 3-4, 2017


 Saturday 

1. Mark Trabysh

2. Tim Munro

3. Waylon Wasylciw 

4. Kyle Harstad

5.. Nathan Digby (local)


Sunday

1. Tanner Goodeagle

2. Rob Johnson

3. Cameron Leather

4. Jason Loken

5. Dallas Medicineshield 

6. Local Team

Vanderhoof Bc April 29-30, 2017


1. Al Puhallo

2. Tyson Belanger

3. Brent Mielkey

4. Kyle Harstad 

5. Waylon Wasylciw 

Williams Lake Indoor April 21-23, 2017


1. Al Puhallo

2. Tyson Belanger

3. Kyle Harstad

4. Brent Mielkey

5. Tanner Goodeagle 

Beechy Sk -September 23-25, 2016

1. Austin Henderson

2. Jason Loken

3. Kyle Harstad

4.Daniel Bellemare (Local Entry)

5. Zane Ashbacher

CWHRA BC Provincial Finals -September 16-18, 2016

1. Al Puhallo

2. Tyson Belanger

3. Kyle Harstad

4. Wallace Bow Noskye

5. Dave Godlien

6.Brent Mielke

Smithers Fall Fair - August 25-27, 2016


1. Al Puhallo                             

2. Brent Mielke                         

3. Thomas Shanos                     

4. Tyson Belanger  

5. Kyle Harstad

6. Dave Goldien

7. Dave Dielman

8. Travis Flanagan                 

Hairy Hill Ranch Rodeo - August 20, 2016.


Heat 1

1. Mark Trabysh

2. Austin Henderson

3. Dan Brown

4. Kyle Harstad

5. Chad Digby


Heat 2

1. Mark Sawchuk (Local Entry)

2. Lyn Friesen

3. Jason Loken

4. Tom Kleinsausser (Local Entry)

5. Waylon Wasylciw


Sundre Bulls and Wagons - August 5 - 7, 2016.


1. Mark Trabysh

2. Wallace Bow Noskiye

3. Kyle Harstad

4. Ron Plante

5. Owen Mackinley


Kyle, SK - August 6 - 7, 2016.


1. Austin Henderson

2. Jason Loken

3. Waylon Wasylciw


Bruce, AB - July 31, 2016.


1. Dan Brown

2. Waylon Wasylciw

3. Doyle Wasylciw

4. Gary Wipf

5. Wallace Bow Noskiye

6. Owen Mackinley


Rockyford, AB - July 23 - 24, 2016.


1. Austin Henderson

2. Teddy Holloway

3. Kyle Harstad

4. Dan Brown

5. Dallas Medicine Shield

6. Wallace Bow Noskiye


111th Annual Dogpound Rodeo - July 20, 2016.


1. Chad Digby (Local)

2. Austin Henderson

3. Dan Brown

4. Teddy Holloway

5. Kyle Harstad

6. Dallas Medicine Shield

7. Wallace Bow Noskiye


Quesnel, BC - July 15 - 17, 2016.


1. Owen Mackinlay

2. Brent Mielke

3. Thomas Shanos

4. Al Puhallo

5. Tyson Belanger

6. Doyle Wasylciw


100th Annual Teepee Creek, AB - July 15 - 17, 2016. *Season Opener*


1. Mark Trabysh

2. Kyle Harstad

3. Austin Henderson

4. Wallace Bow Noskiye

5. Dan Brown

6. Travis Flanagan

7. Jason Moore

8. Stan Newton

Rodeo Draws - 2016 Season

CWHRA National Finals, Strathmore AB - July 29 - August 1, 2016.


1. Kyle Harstad

2. Lyn Friesen

3. Al Puhallo

4. Mark Trabysh

5. Jason Loken

6. Zane Ashbacher


Hairy Hill, AB - July 8 - 9, 2016.


Heat 1

1. Dan Brown

2. Teddy Holloway

3. Mark Trabysh

4. Austin Henderson

5. Jason Loken

6. Kyle Harstad


Heat 2

1. Lyn Friesen

2. Zane Ashbacher

3. Riley Carey

4. Tyson Belanger

5. Waylon Wasylciw

6. Local Entry


Ponoka Stampede - June 28 - July 2, 2016.


1. Jason Loken

2. Zane Ashbacher

3. Waylon Wasylciw

4. Lyn Friesen

5. Mark Trabysh

6. Austin Henderson

7. Teddy Holloway

8. Dallas Medicine Shield

9. Kyle Harstad

10. Dan Brown



Williams Lake Stampede - June 30 - July 3, 2016.


1. Travis Flanagan

2. Al Puhallo

3. Thomas Shanos

4. Tyson Belanger

5. Owen Mackinley



Princeton, BC - June 11 - 12, 2016.


1. Tyson Belanger

2. Al Puhallo

3. Kyle Harstad

4. Doyle Wasylciw

5. Wallace Bow Noskiye


Kispiox, BC - June 4 - 5, 2016.


1. Al Puhallo

2. Doyle Wasylciw

3. Tyson Belanger

4. Travis Flanagan


100th Annual Hand Hills Lake Stampede - June 4 - 5, 2016.


Saturday Performance

1. Dallas Medicineshield

2. Austin Henderson

3. Mark Trabysh

4. Jason Loken

5. Kyle Harstad

6. Lyn Friesen


Sunday Performance

1. Zane Ashbacher

2. Dan Brown

3. Teddy Holloway

4. Owen Mackinley



Water Valley, AB - June 4 - 5, 2016.


Saturday Performance

1. Jason Loken

2. Zane Ashbacher

3. Austin Henderson

4. Lyn Friesen

5. Kyle Harstad

6. Chad Digby (Local)


Sunday Performance

1. Waylon Wasylciw

2. Teddy Holloway

3. Owen Mackinley

4. Mark Trabysh

5. Wallace Bow Noskiye



Cowboys For a Cure - May 28, 2016.


First Performance

1. Owen Mackinley

2. Lyn Friesen

3. Kyle Harstad

4. Teddy Holloway

5. Jason Loken


Second Performance

1. Austin Henderson

2. Mark Trabysh

3. Wallace Bow Noskiye

4. Zane Ashbacher


Siksika Nation Indoor Wild Horse Race - April 24, 2016.

**Best Combined Time**


Heat 1 -  Austin Henderson and Mark Trabysh

Heat 2 - Jason Loken / Classy Backfat (Local) / Jason Crowchief (Local)
Heat 3 - Tanner Good Eagle (Local) and Mark Wolf Legs (Local)
Heat 4 - Lyn Friesen and Zane Ashbacher
Heat 5 - Teddy Holloway and Dallas Medicine Shield

Heat 6 -  Austin Henderson and Mark Trabysh

Heat 7 - Jason Loken / Classy Backfat (Local) / Jason Crowchief (Local)
Heat 8 - Tanner Good Eagle (Local) and Mark Wolf Legs (Local)
Heat 9 - Lyn Friesen and Zane Ashbacher
Heat 10 - Teddy Holloway and Dallas Medicine Shield

Heat 11 -  Austin Henderson and Mark Trabysh

Heat 12 - Jason Loken / Classy Backfat (Local) / Jason Crowchief (Local)
Heat 13 - Tanner Good Eagle (Local) and Mark Wolf Legs (Local)
Heat 14 - Lyn Friesen and Zane Ashbacher
Heat 15 - Teddy Holloway and Dallas Medicine Shield


Vanderhoof, BC - April 23-24, 2016.

1. Tyson Belanger

2. Doyle Wasylciw

3. Al Puhallo

4. Travis Flanagan

5. Kyle Harstad


Williams Lake Spring Indoor - April 15 - 17, 2016.

**Best Combined Time**


Friday Performance

1. Travis Flanagan

2. Stan Newton

3. Al Puhallo

4. Tyson Belanger

5. Lyn Friesen


Saturday Performance

1. Doyle Wasylciw

2. Kyle Harstad

3. Travis Flanagan

4. Al Puhallo

5. Tyson Belanger


Sunday Performance

1. Kyle Harstad

2. Stan Newton

3. Lyn Friesen

4. Doyle Wasylciw



Smithers, BC - August 27 - 29, 2015.


1. Al Puhallo

2. Kyle Harstad

3. Jeff Jaarsma

4. Lynn Friesen

5. Waylon Wasylciw

6. Doyle Wasylciw


Sundre Bulls and Wagons - August 7 - 9, 2015


Friday Performance

1. Zane Ashbacher

2. Tom Foster

3. Dan Brown

4. Owen Mackinley

5. Kyle Harstad

6. Austin Henderson


Saturday Performance

1. Justin Berry

2. Mark Trabysh

3. Ron Plante

4. Riley Carey

5. Lyn Friesen

 

Sunday Finals Performance

1. Zane Ashbacher

2. Ron Plante

3. Kyle Harstad

4. Dan Brown

5. Mark Trabysh

6. Justin Berry



Bruce, AB - July 26, 2015.

 

First Performance

1. Justin Berry

2. Mark Trabysh

3. Jason Loken

4, Dan Brown

5. Doyle Wasylciw

 

Second Performance

1. Waylon Wasylciw

2. Gary Wipf

3. Riley Carey

4. Kyle Harstad

5. Austin Henderson

 

Rockyford, AB - July 24 - 26, 2015.

1. Riley Carey

2. Tanner Good Eagle

3. Tom Foster

4. Kyle Harstad

5. Austin Henderson

 

Quesnel, BC - Season Opener - July 17 - 19, 2015.


Friday Performance

1. Allan Puhallo

2. Jeff Jaarsma

3. Jake Hohmann (Local)

4. Tyson Belanger

5. Cody Nickolaison

6. Tom Foster


Saturday Performance

1. Tyson Belanger

2. Cody Nickolaison

3. Tom Foster

4. Kyle Harstad

5. Doyle Wasylciw

6. Waylon Wasylciw


Sunday Performance

1. Kyle Harstad

2. Doyle Wasylciw

3. Waylon Wasylciw

4. Allan Puhallo

5. Jeff Jaarsma

6. Jake Hohmann (Local) 

Rodeo Draws - 2015 Season


Teepee Creek, AB - July 11 - 12, 2015. *Last Rodeo for 2015 Year*


1. Justin Berry

2. Mark Trabysh

3. Tom Foster

4. Doylw Wasylciw

5. Waylon Wasylciw

6. Kyle Harstad

7. Stan Newton

8. Allan Puhallo


Hairy Hill, AB - July 10 - 11, 2015.


1. Justin Berry

2. Mark Sawchuk

3. Tom Foster

4. Jason Loken

5. Waylon Wasylciw

6. Kyle Harstad

7. Mark Trabysh

8. Owen Mackinley

9. Allan Puhallo

10. Dan Brown

11. Doyle Wasylciw

12. Zane Ashbacher


Ponoka Stampede - June 26 - 30, 2015.


Friday and Saturday Performances

1. Justin Berry

2. Mark Trabysh

3. Zane Ashbacher

4. Riley Carey

5. Logan Smith


Sunday and Monday Performances

1. Kyle Harstad

2. Jason Loken

3. Waylon Wasylciw

4. Tom Foster

5. Teddy Holoway

6. Mark Sawchuk


Tuesday Finals Performance

*To Be Determined - Top 6 Teams**


Williams Lake Stampede - June 26 - 29, 2015.


1. Doyle Wasylciw

2. Jeff Jaarsma

3. Kyle Harstad

4. Al Puhallo

5. Shane Hudson (Local)

6. Owen Mackinley

7. Tyson Belanger


Sundre, AB - June 20 - 21, 2015.


Saturday Afternoon Performance

1. Justin Berry

2. Owen Mackinley

3. Mark Sawchuk

4. Mark Trabysh

5. Tom Foster

6. Doyle Wasylciw


Saturday Evening Performance

1. Jason Loken

2. Zane Ashbacher

3. Kyle Harstad

4. Waylon Wasylciw

5. Teddy Holoway

6. Logan Smith


Sunday Finals Performance

*To Be Determined - Top 6 teams**


Princeton, BC - June 13 - 14, 2015.


1. Tom Foster

2. Al Puhallo

3. Jeff Jaarsma

4. Waylon Wasylciw

5. Kyle Harstad



Kispiox, BC - June 6 - 7, 2015.


1. Al Puhallo

2. Tyson Belanger

3. Jeff Jaarsma

4. Kyle Harstad

5. Thomas Shano



Water Valley, AB - June 6 - 7, 2015.


Saturday Performance

1. Tom Foster

2. Jason Loken

3. Justin Berry

4. Logan Smith


Sunday Performance

1. Mark Trabysh

2. Zane Ashbacher

3. Waylon Wasylciw

4. Owen Mackinley



Brooks, AB - June 5 - 6, 2015


Friday Performance

1. Zane Ashbacher

2. Dallas Medicineshield

3. Owen Mackinley

4. Justin Berry


Saturday Performance

1. Jason Loken

2. Mark Trabysh

3. Logan Smith

4. Waylon Wasylciw

5. Kyle Harstad


Handhills, AB - May 30 - 31, 2015.


Saturday Performance

1. Mark Trabysh

2. Dallas Medicinesheild

3. Riley Carey

4. Allan Puhallo

5. Owen Mackinlay

6. Justin Berry


Sunday Performance

1. Tom Foster

2. Jason Loken

3. Zane Ashbacher

4. Kyle Harstad

5. Logan Smith


Wasylciw Ranch Kachowski Memorial - May 23 - 24, 2015.


Saturday and Sunday Performance

Heat 1 -  Justin Berry and Jeff Jaarsma

Heat 2 - Mark Trabysh and Waylon Wasylciw
Heat 3 - Tom Foster and Mark Sawchuk
Heat 4 - Allan Puhallo and Jason Loken
Heat 5 - Kyle Harstad and Jordy Waldner

Heat 6 - Austin Henderson and Dan Brown

Heat 7 - Wallace Bow Noskiye and Cody Loken

Heat 8 - Logan Smith and Dallas Leather

Heat 9 - Doyle Wasylciw



Vanderhoof, BC - April 25 - 26, 2015.

1. Tyson Belanger 

2. Al Puhallo

3. Jeff Jaarsma

4. Waylon Wasylciw

5. Kyle Harstad


Williams Lake Spring Indoor - April 17 - 19, 2015.

**Best Combined Time**


First Performance - Apr 17

1. Tyson Belanger

2. Allan Puhallo

3. Jeff Jaarsma

4. Kyle Harstad

5. Tom Foster


Second Performance - Apr 18

1. Waylon Wasylciw

2. Doyle Wasylciw

3. Kyle Harstad

4. Tom Foster

5. Tyson Belanger


Third Performance - Apr 19

1. Waylon Wasylciw

2. Doyle Wasylciw

3. Allan Puhallo

4. Jeff Jaarsma



Brooks NYE Rough Stock Rumble - December 31, 2014.

1. Justin Berry

2. Mark Trabysh

3. Jason Loken

4. Dallas Medicineshield

5. Dan Bellemare

6. Kyle Harstad

7. Jeff Jaarsma

8. Austin Ashbacher (Local Entry)



Quesnel, BC - September 12 - 14, 2014.

1. Al Puhallo

2. Jeff Jaarsma

3. Waylon Wasylciw

4. Kyle Harstad

5. Doyle Wasylciw


100 Mile House, BC - September 5 - 6, 2014.

1. Alan Puhallo

2. Jeff Jaarsma

3. Kyle Harstad

4. Brad Huisman

 

Smithers, BC - August 21 - 23, 2014.

1. Grant Stewart

2. Al Puhallo

3. Brad Houston

4. Jeff Jaarsma

5. Kyle Harstad


Fall Roundup, Wasylciw Ranch - August 16 - 17, 2014


Saturday & Sunday Performances

Heat 1 -  Ray Henderson and Dan Brown

Heat 2 - Mark Trabysh and Dan Bellamare
Heat 3 - Grant Stewart and Jordy Waldner
Heat 4 - Mark Sawchuk and Joseph Cottrell
Heat 5 - Kyle Harstad and Zane Ashbacher

Heat 6 - Waylon Wasylciw and Gary Wipf

Heat 7 - Rick Quarrell and Doyle Wasylciw



Sundre Bulls and Wagons - August 8 - 10, 2014.

1. Justin Berry

2. Jason Loken

3. Ray Henderson

4. Mark Trabysh

5. Waylon Wasylciw

6. Zane Ashbacher

7. Dan Brown

8. Dallas Medicineshield


Bruce, AB - July 27, 2014.

First Performance

1. Justin Berry

2. Ray Henderson

3. Jason Loken

4. Waylon Wasylciw

5. Mark Sawchuk


Second Performance

1. Gary Wipf

2. Mark Trabysh

3. Zane Ashbacher

4. Dan Brown



Rockyford, AB - July 25 - 27, 2014.

1. Kyle Harstad

2. Dallas Medicineshield

3. Ray Henderson

4. Mark Trabysh

5. Zane Ashbacher

6. Waylon Wasylciw


Quesnel, BC - Season Opener- July 18 - 20, 2014.

1. Jeff Jaarsma

2. Kyle Harstad

3. Al Puhallo

4. Waylon Wasylciw

5. Jake Hohmann

Rodeo Draws - 2014 Season

Hairy Hill, AB - July 4 - 5, 2014.


Friday / Saturday Performances

Heat 1

1. Mark Sawchuk

2. Jason Loken

3. Scott Kitchen

4. Allan Puhallo

5. Jeff Jaarsma

6. Zane Ashbacher


Heat 2

1. Mark Trabysh

2. Brodie Stumpf

3. Kyle Harstad

4. Waylon Wasylciw

5. Dan Brown



Williams Lake Stampede, BC - June 27 - 30, 2014


Friday / Saturday / Sunday / Monday Performances

1. Grant Stuart

2. Kyle Harstad

3. Al Puhallo

4. Jeff Jaarsma

5. Waylon Wasylciw


Ponoka, AB - June 26 - 30, 2014


 Thursday/ Friday / Saturday / Sunday / Monday Performances

1. Brodie Stumpf

2. Jason Loken

3. Mark Trabysh

4. Zane Ashbacher

5. Scott Kitchen

6. Waylon Wasylciw


Water Valley, AB - June 7 - 8, 2014

Saturday Performance

1. Brodie Stumpf

2. Jason Loken

3. Mark Trabysh

4. Waylon Wasylciw


Sunday Performance

1. Kyle Harstad

2. Al Puhallo

3. Jeff Jaarsma

4. Zane Ashbacher


Brooks, AB - June 6 - 7, 2014.

Friday Performance

1. Zane Ashbacher

2. Brodie Stumpf

3. Mark Trabysh

4. Waylon Wasylciw


Saturday Performance

1. Kyle Harstad

2. Al Puhallo

3. Jeff Jaarsma

4. Jason Loken

 

Hand Hills, AB - May 31 - June 1, 2014

 1. Zane Ashbacher

2. Brodie Stumpf 

3. Jason Loken 

4. Mark Trabysh


Kispiox, BC - May 31 - June 1, 2014

1. Grant Stuart

2. Jeff Jaarsma

3. Kyle Harstad

4. Al Puhallo


R.K. Memorial, Wasylciw Ranch - May 24 - 25, 2014

Saturday/Sunday Performance

Heat 1 -  Jason Loken And Mark Trabysh

Heat 2 - Kyle Harstad And Waylon Wasylciw

Heat 3 - Al Puhallo And Darrin Maxwell

Heat 4 - Jordy Waldner And Zane Ashbacher

Heat 5 - Kyle Howard And Dan Brown

Heat 6 - Brodie Stumpf And Joseph Cottrell


Princeton, BC - May 10 - 11, 2014

Saturday/Sunday Performance

1. Al Puhallo

2. Jeff Jaarsma

3. Kyle Harstad


Williams Lake Spring Show - April 18 - April 20th.

 Friday / Saturday / Sunday Performances

1. Jeff Jaarsma

2. Grant Stewart

3. Al Puhallo

4. Waylon Wasylciw 

5. Kyle Hardstad


Brooks, AB Winter Show - February 22,2014.

Heat 1

1. Jason Loken 

2. Kyle Harstad

3. Dallas Medicineshield

4. Brodie Stumpf 

 

Heat 2

1. Carlyle Medicineshield (local entry) 

2. Darrin Maxwell 

3. Al Puhallo 

4. Scott Kitchen



Brooks, AB NYE Show - December 31, 2013

Heat 1

1. Jason Loken

2. Waylon Wasylciw

3. Dallas Medicineshield

4. Jeff Jaarsma

 

Heat 2

1. Mark Sawchuck

2. Brodie Stumpf

3. John Verbeek

4. Kyle Harstad

 

Smithers, BC - August 22 - 24, 2013


All Performances

1. Kyle Howard

2. Alan Puhallo

3. Jeff Jaarsma

4. Grant Stewart


Fall Roundup, Wasylciw Ranch - August 17 - 18, 2013


Saturday & Sunday Performances

Heat 1 -  Doyle Wasylciw And Aaron Cole
Heat 2 - Alan Puhallo And Vince King
Heat 3 - Leo Murphy And Brodie Stumpf
Heat 4 - Waylon Wasylciw And Kyle Harstad
Heat 5 - Jeff Jaarsma

Rodeo Draws - 2013 Season

Bruce, AB - July 28, 2013


1. Waylon Wasylciw

2. Joseph Cottrel

3. Alan Puhallo

4. Leo Murphy


Rockyford, AB - July 27 - 28, 2013


Saturday Performance - rodeo starts at 12:30 / Horse Racing after intermission

1. Waylon Wasylciw

2. Ray Henderson

3. Alan Puhallo

4. Kyle Hardstad

5. Vince King

6. Dallas Leather (Local)


Sunday Performance - rodeo starts at 12:30 / Horse Racing after Grand Entry

1. Waylon Wasylciw

2. Ray Henderson

3. Alan Puhallo

4. Kyle Hardstad

5. Vince King

6. Dallas Leather (Local)


Quesnel, BC - July 19 - 21, 2013


1. Alan Puhallo

2. Jeff Jaarsma

3. Kyle Hardstad

4. Team Euchiniko (Local)

5. Jesse Duncan (Local)

Ponoka, AB - June 26 - 30, 2013

 

Wednesday/ Thursday/ Friday / Saturday / Sunday Performances

1. Brodie Stumpf

2. Jason Loken

3. Dan Brown

4. Justin Berry

5. Mark Sawchuk

6. Brad Frick

7. Waylon Wasylciw

8. Vincent King

9. Scott Kitchen 


Williams Lake, BC - June 28 - July 1, 2013

 

Friday / Saturday / Sunday / Monday Performances

1. Alan Puhallo

2. Tyrel Orango

3. Jonathan Orango

4. Kyle Howard

5. Kyle Hardstad


Kitimat, BC - June 8, 2013

 

Saturday Performance

1. Kyle Howard

2. Al Puhallo

3. Tyrel Orango

4. Kyle Hardstad

 

Kispiox, BC - June 1-2, 2013

 

Saturday Performance

1. Kyle Howard

2. Al Puhallo

3. Tyrel Orango

4. Jonathon Orango

 

Sunday Performance

1. Kyle Howard

2. Al Puhallo

3. Tyrel Orango

4. Jonathon Orango

 

Handhills, AB - June 1-2, 2013

 

Saturday Performance

1. Waylon Wasylciw

2. Mark Sawchuk

3. Jason Loken

4. Rob Johnson

 

Sunday Performance

1. Ray Henderson

2. Dan Brown

3. Justin Berry

 

Water Valley, AB - June 1 - 2, 2013

 

Saturday Performance

1. Waylon Wasylciw

2. Mark Sawchuk

3. Jason Loken

4. Justin Berry

 

Sunday Performance

1. Ray Henderson

2. Dan Brown

3. Rob Johnson

 

R.K. Memorial, Wasylciw Ranch - May 18 - 19, 2013 - Saddle Series Rodeo

 

Saturday Performance

Heat 1 -  Ray Henderson And Justin Berry
Heat 2 - Brad Frick And Jordy Waldner
Heat 3 - Cody Loken And Aaron Cole ( Local Entry)
Heat 4 - Dan Brown And Mark Sawchuk
Heat 5 - Waylon Wasylciw And Scott Kitchen
Heat 6 - Kyle Harstad And Jason Loken
Heat 7 - Doyle Wasylciw And Brodie Stumpf
Heat 8 - Joseph Cottrel

 

Sunday Performance

Heat 1 -  Ray Henderson And Justin Berry
Heat 2 - Brad Frick And Jordy Waldner
Heat 3 - Cody Loken And Aaron Cole ( Local Entry)
Heat 4 - Dan Brown And Mark Sawchuk
Heat 5 - Waylon Wasylciw And Scott Kitchen
Heat 6 - Kyle Harstad And Jason Loken
Heat 7 - Doyle Wasylciw And Brodie Stumpf
Heat 8 - Joseph Cottrel

 

 

Princeton, BC - May 11 - 12, 2013 - Saddle Series Rodeo

 

Saturday Performance - 1:00 pm

1. Dan Brown

2. Tyrel Orango

3. Jonathan Orango

4. Waylon Wasylciw

5. Brodie Stumpf

6. Brad Frick

 

Sunday Performance - 1:00 pm

1. Dan Brown

2. Tyrel Orango

3. Jonathan Orango

4. Waylon Wasylciw

5. Brodie Stumpf

6. Brad Frick